Mowa To Więcej Niż Słowa: Pasja w Czasach AI

Mowa To Więcej Niż Słowa: Pasja w Czasach AI

Darek Marchewka – witaj w przestrzeni, gdzie technologia AI przeplata się z dziedziną, gdzie panuje człowiek – sztuka lektorstwa. Przemierzamy razem drogę rozwoju sztucznej inteligencji, aby zrozumieć, jak wpływa ona na naszą codzienność i przyszłość zawodów artystycznych. Rozpoczynamy podróż od rozważań nad emocjonalnością mowy i jej możliwością symulacji przez AI.

Fakty kontra Mity: Obalać, nie narzekać

W świecie, gdzie informacje często są sprzeczne i zalewają nas z każdej strony, kluczowe jest, aby oddzielić ziarno od plew. Słyszymy różne opinie – od apokaliptycznych wizji o „śmierci lektorstwa” po niedorzeczne przekazy o nadchodzącym wygaśnięciu polskiej mowy. Przyjrzyjmy się zatem faktom, nie opinii.

Co potrafi sztuczna inteligencja?

AI idzie do przodu jak dobra muzyka na imprezie – nie zatrzymasz jej, nie zaskoczysz. Zaczęła od prostego przetwarzania danych, a teraz jest niczym DJ, który pakuje kawałek za kawałkiem, każdy z nich coraz bardziej skomplikowany i zaskakujący. AI już rozumie pisaną mowę, kontekst słów i zaczyna wykonywać coraz bardziej skomplikowane zadania językowe.

Granice możliwości AI

Nawet największy hit ma swoje granice, AI też. Rozumienie tekstu to jedno, ale emocje, subtelność intonacji i głębia interpretacji – tu AI jeszcze musi poszerzać swoje horyzonty. AI może i nauczy się interpretować, ale człowiek interpretuje z sercem, a nie algorytmem. I to serce w końcu przemawia do słuchacza.

Lektor i AI: Współpraca czy rywalizacja?

Można by rzec, że to jak taniec dwóch różnych światów – można rywalizować na parkiecie, ale można też stworzyć zupełnie nowy styl. Lektor to artysta. Głos to jego pędzel, a słowa to płótno. AI może próbować naśladować, ale pasja? To już coś, co trzeba czuć. To tak, jak uczucie, gdy pierwszy raz słyszysz swój ulubiony kawałek – niezapomniane, prawda?

Przyszłość z pasją na ustach

Mamy więc obraz przyszłości, w której AI nie zastępuje lektora, ale można pokusić się o stwierdzenie, że tworzy z nim nowy duet. Tak, AI może i będzie tłumaczyło słowa na głos, ale to lektor wpisuje w nie życie. Pasja to coś, co zaraża, inspirowało, tworzy nić połączenia – między artystą a odbiorcą. Zastąpienie serca i duszy? Nie w tym życiu, nie przez maszynę.

O autorze: Darek Marchewka, realizator dźwięku i pasjonat szeroko rozumianej audiofilii. Twórca kursów DOBRY POZIOM DŹWIĘKU, gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu postprodukcji audio. W pracy i po pracy, człowiek z pasją, który wie, że dźwięk to więcej niż fala – to opowieść.

Mowa to więcej niż słowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *